Jste zde: Domů >> Nejčtenější >> Informujte se před nákupem: jak poznat kvalitní perlový šperk?

Informujte se před nákupem: jak poznat kvalitní perlový šperk?

Hodnota perel

Nabídka perlových šperků dostupných na našem trhu je široká a cena zdaleka není měřítkem kvality. Hodnotu perel určuje vždy kombinace jejich kulatosti, lesku a velikosti.

Nejvzácnější a nejdražší jsou pravidelně kulaté a oslnivě lesklé perly nalezené ve volné přírodě – takové perly jsou však k dostání jen u několika málo prodejců na světě, běžně nabízeny nejsou. V dnešní době je naprostá většina prodávaných perel kultivovaných, přičemž jejich hodnota roste s kvalitou jejich tvaru, lesku a s jejich velikostí.

Výrazný rozdíl v hodnotě je mezi perlami mořskými a sladkovodními. Sladkovodní ústřice je narozdíl od mořské schopna vyprodukovat více perel najednou a péče o ni je méně náročná. (Více se dočtete v našem článku o rozdílech mezi perlami.)

Na co si dát při nákupu pozor

Kvalita perel se nedá objektivně změřit, známkovací systémy nejsou jednotné a záleží jen na prodejci, jak své perly označí. Proto je třeba dobře si perly prohlédnout a všímat si provedení celého šperku.

Kromě kulatosti (1) a čistoty povrchu (2) věnujte zvýšenou pozornost místům, kde jsou perly provrtány (3) – tam se nejčastěji schovávají nedokonalosti, jako například odlupující se perleť (4).

Kvalitní perlový šperk je navlečen na pevné niti s uzlíky mezi jednotlivými perlami a je zakončen dobře upevněným uzávěrem. Uzlíky na jednotlivé perly pevně doléhají a perly se mezi nimi neposouvají.

Proč uzlíky?

Díky uzlíkům jsou perly chráněny před vzájemným poškrábáním, zůstávají na svém místě, nikam se neposouvají a v případě roztržení se nerozsypou. Jednotlivé perly mezi uzlíky lépe vyniknou a celý šperk drží dobře svůj tvar.

Rozdíl mezi perlami navlečenými uzlíkovou metodou a perlami na šňůře bez uzlíků ilustrují následující fotografie (pro názornost byla použita kontrastní barva niti):

Print Friendly

Příspěvek můžete komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole se znakem * je povinné

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top