Jste zde: Domů >> O perlách obecně >> Jak perly vznikají?

Jak perly vznikají?

Pravé perly mohou vzniknout buď náhodně ve volné přírodě, nebo kultivací za pomoci člověka. Rozdíl mezi přírodními a kultivovanými perlami je zásadní. Perly nalezené ve volné přírodě jsou dnes již sběratelskou raritou a jejich ceny jsou astronomické. Tyto perly mají mnohdy navíc také historickou hodnotu.

Naprostá většina pravých perel, které se dnes prodávají v klenotnictvích, jsou perly kultivované. Vznikají tak, že se do lastury vloží vhodné jádro, které po několika letech ústřice přetvoří v perlu. Rozdíl mezi perlou přírodní a kultivovanou nepoznáme, pokud perly „nerozpůlíme“.

droppedImagedroppedImage_1

 

Kultivovaná mořská perla má na rozdíl od perly přírodní na průřezu viditelné jádro.

 

Při kultivaci sladkovodních perel se do ústřice vkládá jádro z měkké tkáně, které ústřice přetvoří na perleť. Sladkovodní perla proto nemá jádro na průřezu viditelné.

Ústřice žijící v moři jsou náročnější na chov a citlivější na klimatické změny. Jejich perly jsou vzácnější, což se také odráží na jejich ceně.

Print Friendly

Příspěvek můžete komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole se znakem * je povinné

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top