Jste zde: Domů >> Jak poznat >> Rozlišení pravé perly od falešné: Jak poznat umělou perlu? Jak poznat pravou perlu?

Rozlišení pravé perly od falešné: Jak poznat umělou perlu? Jak poznat pravou perlu?

fake2

Pravé perly dorůstají jen do omezené velikosti. Ty větší mívají průměr něco málo přes 1 cm, jsou na nich více znát tvarové nedokonalosti a povrchové vady. Náhrdelník na fotografii z dokonale kulatých obrovských perel je proto evidentně umělý.

Ne vždy je však určení pravosti perel tak snadné, jako v tomto případě. Nevíte-li si rady, pomůže Vám k rozeznání pravých a umělých perel následující návod:

1. Perly si pečlivě prohlédneme – šperky z pravých perel mají specifický lesk a barvu, umělé perly svým leskem připomínají sklo. Pravé perly nejsou zpravidla navlečeny jedna vedle druhé jako běžné korálky, ale speciální metodou oddělené jedna od druhé uzlíkem. Uzávěry kvalitních perlových šperků mají bezpečnostní pojistku (háček) proti náhodnému otevření šperku.

2. Perly potěžkáme – plastové perly jsou velmi lehké, skleněné naopak těžké. Skleněné perly bývají u dírky navíc z obou stran mírně zploštělé, mnohdy lze u dírky vidět odlupující se vrstvy barvy.

3. Perly prozkoumáme z blízka pod jasným světlem – pravé perly mají vždy menší či vetší nedokonalosti jako nerovný povrch a rozdílný lesk. Držíte-li v rukou perly, které jsou jedna s druhou identické, jedná se s velkou pravděpodobností o umělé perly (a nebo velmi kvalitní šperk za statisíce).

4. Perly jednu o druhou otřeme – pravé perly se při oděru chovají jako by měly na povrchu vrstvu z jemného písku, zatímco umělé perly po sobě hladce kloužou. Podobným způsobem lze testovat perly otřením o zub – zrnitou strukturu povrchu tak ucítíte mnohem lépe.

5. Perlu rozpůlíme – pokud můžeme jednu perlu zničit, rozkrojíme ji a prozkoumáme průřez. Pravé perly jsou tvořeny mnoha vrstvami perleti, které jsou na průřezu patrné. Tato metoda je však velmi drastická a vzhledem k jejím následkům ji doporučujeme použít až jako poslední řešení.

6. Pokud si stále nejsme jisti, perlu necháme posoudit gemologickým expertem. Ten nám za několik set korun na pravé perly vystaví také certifikát.

Print Friendly

1 komentář

  1. Dobrý článek

Příspěvek můžete komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole se znakem * je povinné

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top