Jste zde: Domů >> Praktické tipy před nákupem >> Jak vybrat perlový náhrdelník

Jak vybrat perlový náhrdelník

Ať už vybíráme perlový náhrdelník pro sebe nebo jako dárek pro někoho blízkého, je rozumné si jeho koupi dobře promyslet. Správně zvolený perlový náhrdelník je typ šperku, který bude jeho majitelka nosit dlouhá léta a při nejrůznějších příležitostech. Při výběru náhrdelníku proto zvažujeme čtyři hlavní vlastnosti perlového šperku:

Barvu

černé perlyBílé, černé, nebo barevné perly? Možností je mnoho. Pokud se jedná o koupi prvního perlového náhrdelníku, pak volbou klasických bílých perel nemůžeme nic pokazit. Vedle bílých existuje řada osobitých barevných odstínů od smetanové po černou.

Zvažujeme-li koupi barevných perel, je vždy dobré zamyslet se nad tím, k jakému oblečení je bude jejich majitelka nejvíce nosit a podle toho zvolit vhodný odstín perel. Příjemnou vlastností perel je jejich schopnost reflexe okolních barev. Přiložíme li náhrdelník z bílých perel například k růžovému podkladu, perly díky odrazům v perleti získají jemně růžový nádech. Takto se nemusíme obávat, že by se určitý odstín perel hodil pouze k jednomu odstínu oblečení, neboť perly mění své odlesky v závislosti na okolních barvách, ke kterým je nosíme.

Délku

Existuje několik standartně používaných délek, které mají každá svůj doporučený účel.

collar

Collar (ang. límeček)

Perlový náhrdelník o délce přibližně 33 cm těsně obepínající krk, u něhož je – stejně jako u pánské košile – nutné změřit přesný obvod krku jeho majitelky. Oblíbená je také jeho přizpůsobivá varianta – náhrdelník navlečený na pružném drátku, který neškrtí a zároveň obepíná krk v tom pravém místě. Tato délka je vhodná k výstřihům do V, širším lodičkovým výstřihům, nebo k oblečení bez ramínek.

 

Grace Kelly: 6mm collar, Princezna Diana: čtyřřadý 6,5mm collar

collar
choker

Choker (ang. obojek)

Perlový náhrdelník o délce 41 cm přirozeně spočívající na klíčních kostech. Tato elegantní a velmi dobře kombinovatelná délka se nosí dobře k ležérnímu oblečení, do kanceláře, i ke slavnostním šatům, navíc dobře doplní každý typ výstřihu. Pokud tento náhrdelník plánujeme kombinovat s výstřihem končícím ve stejných místech, je vhodné volit víceřadý perlový náhrdelník a náhrdelník z větších perel. Malé perličky by se mohly ve výstřihu ztrácet a zapadat do něj.

 

Jacqueline Kennedy: dvouřadý 7,5mm choker, Michelle Obama: dvouřadý 8mm choker

choker
princess

Princess

Perlový náhrdelník o délce 45 cm je delší variantou mezi krátkými perlovými náhrdelníky. Perly v tomto náhrdelníku leží pod klíčními kostmi jeho nostielky, hodí se proto nejlépe k rolákům, lodičkovým, vysoko položeným a středně hlubokým výstřihům. Tato klasická délka je oblíbená mezi ženami, které touží po krátké délce perlového náhrdelníku a přitom nemají rády u krku pocit obepnutí.

 

Angelina Jolie: 9mm princess, Královna Alžběta II: dvouřadý 6,5-8mm princess

princess
matinee

Matinée (fr. dopoledne)

Perlový náhrdelník o délce 60 cm leží na horní polovině hrudníku a dobře doplní společenské oblečení, které ženy nosí do práce. Tato velmi ženská délka elegantně doplní halenky, šaty i kostýmy. Náhrdelník délky matinée lze navíc pohodlně převléci přes límeček u košile a nosit jej k rozhalence.

 

Audrey Tautou: dvouřadý 7mm matinée, Audrey Hepburn: pětiřadý 9mm matinée

matinee
opera

Opera

Perlový náhrdelník o délce 80-90 cm spadá k linii pasu a je zajímavým kontrastem k vysoko položeným výstřihům. Stočíme-li jej do dvou řad, můžeme jej nosit jako dvouřadý choker, což této délce dodává na atraktivnosti.

 

Sarah Jessica Parker vlevo: 7mm opera, vpravo: 7-8mm opera

opera
rope

Rope (ang. šňůra)

Perlový náhrdelník delší než 100 cm je velmi variabilním doplňkem, který lze nosit libovolně obtočený kolem krku, na zápěstí, s uzlem, nebo také obráceně k šatům s holými zády, jako princezna Diana v roce 1985.

 

Dagmar Havlová a Princezna Diana: šňůry 7mm perel

rope

Velikost

odstupňovaný náhrdelníkMáme-li vybranou barvu a délku perlového náhrdelníku, je dobré zamyslet se dále nad velikostí samotných perel. Kromě klasických rovnoměrně velikých perlových náhrdelníků lze koupit odstupňovaný náhrdelník, který u uzávěru začíná malými perličkami, jejichž průměr se ke středu zvětšuje. Takový perlový náhrdelník působí něžně a většinou je k dostání v délce choker nebo princess. Velikosti perel lze také různě kombinovat.

Ideální velikost perel neexistuje, každá žena upřednostňuje něco jiného. Všeobecně platí, že mladé dívky a drobné ženy by měly volit menší perličky, ty velké by mohly působit příliš těžkým dojmem. Zralým a vysokým ženám se naopak doporučuje volit větší velikost, která dodá jejich vzhledu žádoucí sofistikovanost. Za střední velikost, která sluší všem typům žen, považujeme 6-7 mm průměr perel.

Cenu

Ať už máme ke koupi perlového náhrdelníku jakýkoliv rozpočet, vždy je moudré porovnat více nabídek různých prodejců, než se definitivně pro některý rozhodneme. Pokud chceme, aby perlový náhrdelník vydržel dlouho krásný, vyplatí se vsadit na kvalitní a dobře zpracovaný šperk. Zatímco levné perlové náhrdelníky v řádech stovek korun budou s největší pravděpodobností nekvalitní, u těch dražších neodvozujeme kvalitu od jejich ceny, ale sami si ji ověříme. Pozorně si při dobrém světle prohlédneme tvar a čistotu perel, stejně tak jako pevnost a kvalitu zpracování celého šperku. Samozřejmostí je navlečení perlového náhrdelníku uzlíkovou metodou.

Print Friendly

Příspěvek můžete komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole se znakem * je povinné

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top