Jste zde: Domů >> Hlavní informace >> Jak poznat rozdíl mezi sladkovodní a mořskou perlou

Jak poznat rozdíl mezi sladkovodní a mořskou perlou

Vzhled

Velmi záleží na kvalitě konkrétní perly. Jsou-li porovnávány pouze perly vysoké kvality, budou mořské perly na pohled lesklejší a bělejší.

náušnice bílé copy
(vlevo sladkovodní a vpravo akoya perly, leola.cz)

Charakteristický lesk perel je způsoben odrazem a lomem paprsků světla dopadajících na průsvitné vrstvy perleti. Různá síla jednotlivých vrstev perleti u mořských a sladkovodních perel způsobuje odlišný výsledný lesk obou druhů perel.

blog srovnání

(na fotografii perly leola.cz – sladkovodní AA (vzadu), sladkovodní AAA (uprostřed), akoya)

Cena

Opět velmi záleží na kvalitě konkrétní perly. Jsou-li porovnávány pouze perly vysoké kvality, budou mořské perly znatelně dražší.

Kultivace mořských perel je náročnější a nákladnější – do ústřice akoya lze vložit maximálně 3 jádra, sladkovodní ústřice pojme několikanásobně více jader. V moři jsou ústřice akoya navíc vystaveny vyššímu riziku nepříznivých ekologických vlivů než sladkovodní ústřice pěstované v jezerech ve vnitrozemí.

Lze rozdíl poznat pouhým okem?

To, jestli je kultivovaná perla sladkovodní či mořská, lze spolehlivě určit pouze rentgenem nebo podle průřezu, případně pohledem do vrtu perly. Zatímco mořské perly (vlevo) mají pod několika vrstvami perleti tvrdé jádro, sladkovodní perly (vpravo) jsou celé tvořeny perletí.

Síla perleti u kultivovaných perel akoya tak velmi ovlivňuje kvalitu samotné perly.

síla vrstvy perleti

Kultivace

Rozdíl v průřezu obou druhů perel je způsoben odlišným postupem při jejich kultivaci. Jak sladkovodní, tak mořské perly vznikají v ústřicích stejně – cizí tělísko vyvolá vevnitř obrannou reakci a ústřice začne vylučovat perleť. Vniklé tělísko je v mnoha tenkých vrstvách postupně obalováno perletí a tak během několika let vzniká perla.

Rozdíl je však v jádru – u mořských perel je tvrdé jádro obalováno vrstvami perleti a zachovává si svůj původní tvar i podobu. Sladkovodní perly se kultivují kolem jádra z měkké tkáně, které je ústřicí nejdříve přeměněno na perleť, a až poté obalováno dalšími vrstvami perleti.

Ve volné přírodě vzniklé (nekultivované) mořské perly jsou celé tvořeny perletí, jádro je pouze malé zrnko ve středu perly. Tyto perly jsou dodnes velmi vzácné, prodávájí se jen v těch nejexkluzivnějších klenotnictvích a aukčních síních. Cenově jsou v porovnání s kultivovanými perlami nesrovnatelně dražší.

Shrnutí

Print Friendly

2 Komentáře

  1. Dobry den,

    Shanim perli jako darek,ale chtela bych pouze perlu-zadny sperk-nevite kde bych ji sehnala,aby byla prava?

    Dekuji
    Hruskova

  2. Dobrý den, kontaktujte nás na náš email leola@leola.cz – pokud budeme mít perly, které Vám vyhovují, je možné koupit je u nás.

Příspěvek můžete komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole se znakem * je povinné

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top