Jste zde: Domů >> Hlavní informace >> Slavné perly (La Peregrina)

Slavné perly (La Peregrina)

Více než 500 let stará perla o váze 50,56 karátů dodnes neztratila na své kráse a výjimečnosti. Tato bílá perla tvaru dokonalé kapky o rozměrech 17.35 – 17.90 x 25.50 mm zvaná La Peregrina (v překladu „Poutnice“) byla nalezena počátkem 16. století v Panamském zálivu. Otrok, který ji z moře vylovil, si svým nálezem údajně vysloužil svobodu.

queen pearl

Dobyvatel Vasco Núñez de Balboa ji dovezl do Španělska a daroval králi Ferdinandovi II. Aragonskému. Jeho pravnuk Filip II pak perlu věnoval své nevěstě Marii Tudorovně v den jejich svatby.

Queen Mary Tudor movie

Kdo si nepamatuje z dějepisu (jako já), možná viděl film Alžběta s Cate Blanchett, kde byla Marie Tudorovna vyobrazena ne příliš lichotivě jako ošklivá a zlá nevlastní sestra budoucí královny Alžběty.

23643_maria_luisa_de_orleans

Perla se dědila po další generace španělských královen, byla zasazována do různých šperků (náhrdelníků i broží – na obrázku Marie Louisa Orleánská, 2. polovina 17. století), až přešla do francouzské královské rodiny Bonapartů. Kvůli finančním problémům byla perla počátkem 19. století prodána do Anglie Johnu Hamiltonovi, markýzi z Abercorn. Není zcela známo, kam La Peregrina putovala dál, než se v roce 1969 objevila při aukci v New Yorku. Za 37.000 dolarů ji tehdy koupil Richard Burton své manželce Elizabeth Taylor.

95014_originalPerla byla v té době minimalisticky připnuta k dlouhému platinovém řetízku s malými perličkami a Elizabeth Taylor o ní prohlásila, že byla tak příjemná, že se jí musela stále dotýkat, když měla šperk na krku.

etlp

Elizabeth Taylor často nosila své vlastní (pravé) šperky při natáčení filmů – jinak tomu nebylo ani s La Peregrinou, kterou si oblékla v původní podobě při natáčení filmu Anne of the Thousand Days (1969).

design Cartier

3 roky po zakoupení La Peregriny si Elizabeth Taylor nechala vypracovat v klenotnictví Cartier návrh na nové zasazení perly po vzoru původního šperku Marie Tudorovny, na konečné podobě návrhu se sama podílela. Náhrdelník byl vyroben z přírodní perly La Peregrina, 57 přírodních a 4 kultivovaných mořských perel, rubínů a diamantů a zasazen do zlata a platiny. Jednotlivé části náhrdelníku pochází z různých období – konkrétně zasazení samotné La Peregriny z konce 16. století, diamantový přívěsek z počátku 19. století a samotný náhrdelník s rubíny a diamanty z roku 1972.

the-high-bid-of-the-night-was-the-la-peregrina-a-natural-pearl-diamond-ruby-and-cultured-pearl-necklace-by-cartier-that-sold-for-118-million-after-fees-it-set-the-world-record-for-a-pearl-sold-at-auction-the-pearl-h

Takto upravený šperk pak Elizabeth Taylor oblélka při natáčení dvou filmů, Divorce His – Divorce Hers (1973) a A Little Night Music (1977).

A+Little+Night+Music+Elizabeth+Taylor

Při dnešních cenách by Richard Burton za perlu zaplatil v aukci místo 37.000 přibližně čtvrt milionu dolarů. Po smrti Elizabeth Taylor byl však diamantový náhrdelník s La Peregrinou vydražen za neuvěřitelných 11.842.500 dolarů (přes 200 milionů korun). Bude zajímavé sledovat, kdy a kde se perla příště objeví a zda ji nový majitel/ nová majitelka ponechá společně s rubíny, jako Elizabeth Taylor.

la-peregrina

Print Friendly

Příspěvek můžete komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Pole se znakem * je povinné

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top